Imágenes de páginas
PDF
EPUB

The roll of the members was then called by counties and districts, when the following members answered to their names, and having subscribed and taken the oath of office, were admitted to seats as Representatives in the Legielature of the State of Michigan:

Allegan County-1st District, Frank D. Stockbridge; 2d District, Milo E. Gifford.

Barry County-1st District, Robert J. Grant; 2d District, Adam Elliott.

Bay County-Luther Westover.

Berrien County-1st District, Almond B. Riford; 2d Distriet, Emory M. Plimpton; 3d District, Julian M. Seward.

Branch County-1st District, James A. Williams; 2d District, Ezra Bostwick; 3d District, Isaac D. Beall.

Calhoun County-1st District, Benjamin Clark; 2d District, Loomis Hutchinson; 3d District, John Wagner.

Cass County-1st District, Uzziel Putnam, Jr.; 2d District, James Ashley.

Clinton County-1st District, Franklin L. Smith; 2d District, Aaron Sickels.

Eaton County-1st District, Edmund W. Hunt; 2d District, Almon A. Thompson.

Genesee County-1st District, Dexter Horton; 2d District, Edward M. Mason; 3d District, James L. Carry.

Grand Traverse County, etc.-William H. C. Mitchell.
Gratiot CountyHorace T. Barnaby.

Hillsdale County-1st District, Henry McCowen; 20 District, Harvey B. Rowlson; 3d District, John M. Osborn.

Houghton County-John Q. McKernan.
Huron County-Joseph W. Snell

Ingham County-1st District, Geo. P. Sanford; 20 District, Daniel L. Crossman.

Ionia County-1st District, Robert B. Smith; 2d District, Abiel S. Stannard.

Jackson County-1st District, John H. Hubbard; 2d District, Jerome B. Eaton; 3d District, Levi N. Goodrich.

Kalamazoo County-1st District, Enos T. Lovell; 2d District, Alexander Cameron; 3d District, John Walker,

Kent County-1st District, George G. Briggs; 2d District, Thomas J. Slayton; 3d District, Lyman Murray; 4th District, William R. Davis.

Lapeer County-1st District, Lucius Kendrick; 2d District, Ellery A. Brownell.

Lenawee County-1st District, Charles A. Jewell; 2d District, Benjamin L. Baxter; 3d District, Jacob Walton; 4th District, Brackley Shaw, Jr.; 5th District, Archer H. Crane.

Livingston County-1st District, James B. Lee; 2d District, Mylo L. Gay.

Mackinac County, etc.-Jacob A. T. Wendell.

Macomb County-1st District, Norton L. Miller; 2d District, Frederick G. Kendrick; 3d District, Elisha F. Mead.

Marquette County, etc.-Hubert G. Williams.
Midland County, etc.—Isaac A. Fancher.

Monroe County-1st District, Joseph Weier; 3d District, Victor A. Dusseau.

Montcalm County-John Avery.
Muskegon County-Henry H. Holt.
Newaygo County, etc.-Ceylon C. Fuller.

Oakland County-1st District, Elliot R. Wilcox; 2d District, Bela Cogshall; 3d District, George Vowles.

Ontonagon County-William D. Williams.

Ottawa County-1st District, John E. Blake; 2d District, Henry A. Norton.

Saginaw County-1st District, Peter Lane; 2d District, Samuel W. Yawkey.

Sanilac County-George H. Fenner.

Shiawassee County-1st District, John N. Ingersoll; 20 District, Edgar B. Ward.

St. Clair County-1st District, Nathan S. Boynton; 2d District, Cyrus Miles; 3d District, William W. Hartson.

St. Joseph County-1st District, William R. Eck; 2d District, Charles R. Millington; 3d District, James W. Mandigo.

Tuscola County_Benjamin W. Huston, Jr.

Van Buren County-1st District, Jonathan J. Woodman; 2d District, William H. Hurlburt.

Washtenaw County-1st District, Charles Shier; 2d District, James Kingsley; 3d District, Newton Sheldon; 4th District, Orman Clark.

Wayne County-1st District, James W. Romeyn, Claude N. Riopelle, Peter Klein, William Purcell, Thomas W. Harris; 2d District, Peter Ternes; 3d District, Robert V. Briggs; 4th District, George W. Swift; 5th District, James Stewart.

On motion of Mr. Beall,
The House took a recess until this afternoon at 2} o'clock.

AFTERNOOX SESSION.

2 o'clock P. M. The House met, and was called to order by the Speaker pro tem.

Roll called: quorum present.
Mr. Beall offered the following:

Resolved, That the rules of the last House of Representatives be adopted as the rules of this House until further ordered;

Which was adopted.
On motion of Mr. Ingersoll,

The House proceeded to the election of Speaker, with the following result:

FOR JONATHAN J. WOODMAN.

Mr. Asbley,

Avery,
Barnaby,
Baxter,
Beall,
Blake,
Bostwick,
Boynton,
G. G. Briggs,
Brownell,
Cameron,

Mr. Hartson,

Holt,
Horton,
Hunt,
Hurlburt,
Huston,
Hutchinson,
Ingersoll,
Jewell,
L. Kendrick,
Kingsley,

Mr. Riford,

Rowlson,
Sanford,
Seward,
Shaw,
Shier,
Sickels,
Slayton,
R. B. Smith,
Snell,
Standard,

B. Clark,
Crane,
Crossman,
Curry,
Davis,
Eck,
Elliott,
Fancher,
Fenner,
Fuller,
Gifford,
Goodrich,
Grant,

Lane,
Lovell,
Mandigo,
McCowen,
Mead,
Miller,
Millington,
Mitchell,
Murray,
Norton,
Osborn,
Plimpton,
Patnam,

Stockbridge,
Swift,
Thompson,
Vowles,
Wagner,
Walker,
Walton,
Ward,
Westover,
H. G. Williams,
J. A. Williams,
Yawkey,

71

FOR JAMES KINGSLEY.

Mr. R. V. Briggs, Mr. Klein,

Mr. F. L. Smith,
0. Clark,
Lee,

Stewart,
Cogshall,
McKernan,

Ternes,
Dusseau,
Miles,

Weier,
Gay,
Purcell,

Wendell,
Harris,
Romeyn,

Wilcox,
Hubbard,
Sheldon,

W. D. Williams,
F. G. Kendrick,

22 FOR BENJAMIN W. HUSTON, JR. Mr. Woodman,

1 The Speaker pro tem, announced that Hon. J. J. Woodman, of Van Buren county, having received a majority of all the votes cast, was duly elected to the office of Speaker of the Honse.

Mr. Ingersoll moved that a committee of two be appointed to wait on the Speaker elect, and conduct him to the chair;

Which motion prevailed.

The Speaker pro tem, appointed Messrs. Ingersoll and R. B Smith as such committee.

The committee performed the duty assigned them, and the Speaker elect, on assuming the chair, addressed the House as follows:

GENTLEMEN OF THE HOUSE: I should be false to the impulses of human nature, did I not express to you my gratitude for this manifestation of your confidence, and the honor you have conferred upon me, in selecting me as your presiding officer.

I am fully aware of the grave and responsible duties devolving upon the presiding officer of a legislative body, and I should shrink from assuming the responsibilities of the position, were I not confident that by proper courtesy, strict attention to business, and a conscientious regard for the rights and privileges of members, I shall not only merit, but receive your hearty aid and cooperation in discharging those duties.

The nature of the business before us demands that we should cultivate a spirit of harmony and mutual forbearance with each other, that we may be able to perform the work entrusted to our hands, with honor to ourselves, and due regard for the best interests of our constituents. We are the representatives of the people, who have delegated to us, for the time being, powers most sacred, which belong to them; though coming from different districts, and seemingly representing different interests, yet, we do in fact, represent but one interest, and that is the interest of the Commonwealth. Then let us lay aside all selfishness, and as far as possible, endeavor to overcome our prejudices, and enter upon the legislation before us, in the spirit of true statesmanship, remembering that the future prosperity and advancement of our State, depends not more upon her material resources, than upon the wisdom of her legislation. Again, gentlemen, thanking you for the honor you have conferred upon me, and invoking your constant aid and forbearance, I assume, with much diffidence, the duties of the chair.

On motion of Mr. Cameron,

The House proceeded to the election of Chief Clerk, with the following result:

FOR NELSON B. JOXES.

Mr. Ashley,

Avery,
Barnaby,
Baxter,
Beall,
Blake,
Bostwick,

Mr. Hartson,

Holt,
Horton,
Hunt,
Hurlburt,
Huston,
Hutchinson,

Mr. Rowlson,

Sanford,
Seward,
Shaw,
Shier,
Sickels,
Slayton,

« AnteriorContinuar »