Imágenes de páginas
PDF
[graphic]

COPYRIGHT, 1898,

BY

WEST PUBLISHING COMPANY.

(2.7 //,

[ocr errors]

. A / 2. J U D G TES v. 34

OF THE

COURTS REPORTED DURING THE PERIOD COWERED BY THIS WOLUME,

ATLANTIC REPORTER, WOLUME 38.

CONNECTICUT-Supreme Court of Errors.
CHARLES B. ANDREWS, CHIEF JUSTICE.

ASSOCIATE JUDGES.
DAVID TORRANCE. SIMEON E. BALDWIN.
AUGUSTUS H. FENN.1 WILLIAM HAMERSLEY.
FREDERICK. B. HALL.2

DELAWARE—Court of Errors and Appeals.”
JOHN R. NICHOLSON, CHANCELLOR."
CHARLES B. LORE, CHIEF JUSTICE."

ASSOCIATE JUSTICES.
IGNATIUS C. GRUBB.6 DAVID T. MARVEL.9
CHARLES M. CULLEN. 7 WILLIAM H. BOY CE.10
WILLIAM C. SPRUANCE.8 JAMES PENNEWILL.11

Court of Chancery.
JOHN R. NICHOLSON, CHANCELLOR.

MAINE–Supreme Judicial Court.
JOHN A. PETERS, CHIEF JUSTICE.

ASSOCIATE JUSTICES.

CHARLES W. WALTON. 12 WM. PENN WHITEHOUSE.
LUCILIUS A. EMERY. ANDREW P. WISWELL.
ENOCH FOSTER, SEWALL C. STROUT.
THOMAS H. HASKELL. ALBERT R. SAVAGE.18

MARYLAND-Court of Appeals.
JAMES McSHERRY, CHIEF JUDGE.

ASSOCIATE JUDGES.
WILLIAM SHEPARD BRYAN. DAVID FOWLER.
JOHN P. BRISCOE. CHARLES B. ROBERTS.
GEORGE M. RUSSUM. HENR Y PAGE.
A. HUNTER BOYD.

NEW HAMPSHIRE—Supreme Court.

CHARLES DOE, CHIEF JUSTICE. 14
ALONZO P. CARPENTER, CHIEF JUSTICE."

ASSOCIATE JUSTICES.

WILLIAM H. H. ALLEN.16 FRANK. N. PARSONS.18 ISAAC W. SMITH, 17 ALONZO P. C.A.R.H. R. N. TER.19 LEWIS W. CLARK. WILLIAM M. CHASE.20 ISAAC. N. BLODGETT. ROBERT M. WALLACE.21 ROBERT G. PIKE.22 *Deceased September 12, 1897. *Reappointed June 12, 1897. * Promoted to Chief Justice*Appointed pro tempore by * Not reappointed. ship April 1, 1896. the Governor to succeed *Appointed June 11, 1897. * Resigned April 1, 1893. Judge Fenn. *Not reappointed. * Retired May 18, 1895. *Term of all Judges expired * Appointed June 17, 1897. * Appointed May 21, 1895. June 10, 1897, under new *"Appointed June 14, 1897. * Succeeds Chief Justice Doe. constitution. *Term expired May 15, 1897. * Appointed March 24, 1891. *Reappointed June 10, 1897. * Appointed May 15, 1897. * Appointed April 15, 1893. *Reappointed June 12, 1807. *Deceased March 9, 1896. *Appointed April 14, 1896. (iii)

[ocr errors]

NEW JERSEY—Court of Errors and Appeals.

ALEXANDER. T. MCGILL, CHANCELLOR.

MERCER BEASLEY, CHIEF JUSTICE.1

WILLIAM J. MAGIE, CHIEF JUSTICE.”
- JUSTICES.

DAVID A. DEPUE. CHARLES G. GARRISON,
BENNETT WAN SYCKEL. JOB. H. LIPPINCOTT.
JONATHAN DIXON. WILLIAM G. GUMMERE.
WILLIAM J. MAGIE.8 GEORGE C. LUDLOW.

GILBERT COLLINS.4

JUDGES.

H. H. BROWN. ALBERT R. TALMAN.
GOTTFRIED KRUEGER. CHARLES E. HENDRICKSON.
JOHN W. BOGER.T. WILLIAM L. DAYTON.
CLIFFORD S. SIMS. JOHN S. BARKALOW.5
GEORGE F. SMITH. JAMES H. NIXON.

FEEDERIC ADAMS. 6

Court of Chancery.
ALEXANDER. T. MCGILL, CHANCELLOR.

, WICE-CHANCELLORS.
JOHN T. BIRD.7 ALFRED REED.

HENRY C. PITNEY. FREDERIC W. STEVENS.
JOHN R. EMERY. MARTIN P. GREY.

Supreme Court.

MERCER BEASLEY, CHIEF JUSTICE."
WILLIAM J. MAGIE, CHIEF JUSTICE.”

ASSOCIATE JUSTICES.

DAVID A. DEPUE. JONATHAN DIXON.
BENNETT WAN SYCKEL. CHARLES G. GARRISON.
WILLIAM J. MAGIE. 10 WILLIAM S. GUMMERE.
JOB. H. LIPPINCUTT. GEORGE C. LUDLOW.

GILBERT COLLINS. 11

Prerogative Court.
ALEXANDi R. T. MCGILL, ORDINARY.
WICE-ORDINARY.

JOHN T. BIRD.
ALFRED REED.12

PENNSYLVANIA—Supreme Court.
JAMES P. STERRETT, CHIEF JUSTICE.
JUSTICES.
HENRY GREEN. JAMES T. MITCHELL.

HENRY W. WILLIAMS. JOHN DEA.N.
J. BREWSTER MCCOLLUM. D. NEW LIN FELL.

RHODE ISLAND–Supreme Court.
CHARLES MATTESON, CHIEF JUSTICE.
ASSOCIATE JUSTICES.

JOHN H. STINESS. GEORGE A. WILBUR.
PARDON E. TILLINGHAST. HORATIO ROGERS.
WILLIAM W. DOUGLAS. BENJAMIN M. BOSWORTH.18

VERMONT—Supreme Court.

JONATHAN ROSS, CHIEF JUDGE.
ASSISTANT JUDGES.

RUSSELL S. TAFT. LOVELAND MUNSON.

JOHN W. ROWELL. HENRY R. START.

JAMES M. T.Y.L.E.R. LAFORREST H. THOMPSON. *Deceased. *Appointed March 29, 1897. 10 Promoted to Chief Justiceship. *Appointed March 1, 1897. 7 Term *:red April 14, 1896. "Appointed March 8, 1897. *Promoted to Chief Justiceship. *Deceased. *Appointed January 2, 1897.

*Appointed March 8, 1897. *Appointed March 1, 1897. *Appointed May, 1897.
*Resigned March 23, 1897.

« AnteriorContinuar »