Imágenes de páginas
PDF
EPUB

Copy and subtract the following:

(7.) (8.) (9.) (10.)
4328 6351 4211 6253
2579 5472 3587 4897

(11.)

4101
2853

12. A paid 8,728 dollars for his farm, and B paid 5,935 dollars for his. How much more did A's farm cost than B's?

13. There were manufactured in a cotton factory 1,857 yards on Monday, and 2,139 yards on Tuesday. How many yards more were manufactured on Tuesday than on Monday ?

14. A man who owned 8,754 acres of land, sold 3,215 acres to one company, and 2,154 acres to another. How many acres were unsold ?

15. From eight thousand, five hundred sixteen, subtract three thousand, six hundred twenty-four.

16. A mill was purchased for 13,850 dollars, and afterward sold at a loss of 2,175 dollars. How much was received for it?

Copy and subtract the following:

(17.) (18.) (19.) (20.)
15,862 14,684 28,465 35,469
9,839 13,299 13,984 24,983

(21.) 99,846 31,985

(22.) (23.) 85,724 27,869 46,689 13,780

(24.) 35,321 15,094

( 25.) (26.) 73,814 125,269 15,209 48,736

[ocr errors][ocr errors][ocr errors][merged small][merged small]

1. What will 9 sheep cost at 6 dollars a head ?

2. What will 10 quarts of milk cost at 6 cents a quart?

3. What will be the cost of 4 wagons at 30 dollars apiece?

4. Since 12 inches make one foot, how many inches are there in 3 feet?

5. At 11 cents a quart, what will 9 quarts of berries cost?

6. If a laborer can work but 13 days per month, how many days can he work in 3 months ?

7. In one week there are 7 days. days are there in 12 weeks?

8. If one hogshead of sugar is worth 40 dollars, what are 2 hogsheads of sugar worth ?

9. If one apple-tree yields 14 bushels of apples, how many bushels will 2 such trees yield ?

10. If a man plants 20 apple-trees in one row, how many trees will he plant in 5 such rows ?

11. When loaf-sugar is worth 15 cents a pound, how much will 4 pounds cost ?

12. What will 9 dozen of peaches cost at 10 cents

How many

per dozen?

13. What will be the cost of 3 copy-books at 20 cents each?

14. What will be the cost of 4 yards of muslin at 30 cents a yard ?

15. If you give 25 cents to each of 3 beggars, how much will you give them ?

DEFINITIONS.

The process of taking one number as many times as there are units in another, is called Multiplication.

The number to be taken or multiplied is called the Multiplicand.

The number which shows how many times the multiplicand is taken is called the Multiplier.

The result obtained by multiplying is called the Product.

The Sign of Multiplication is an oblique cross: X. It is read times or multiplied by.

PROCESS.

1. Multiply 421 by 3.

EXPLANATION.—For convenience the Multiplicand

421

multiplier is written under the multipli

cand. Beginning at the right hand each Multiplier

3

figure of the multiplicand is multiplied Product 1 2 63

by the multiplier.

Thus 3 times 1 unit are 3 units. The 3 is written in units' place in the product. 3 times 2 tens are 6 tens. The 6 is written in tens' place in the product.

3 times 4 hundreds are 12 hundreds, which equal 1 thousand and 2 hundreds. The 1 thousand is written in thousands' place and the the 2 hundreds in hundreds place in the product.

Hence the product is 1263.

[blocks in formation]

PROCESS.

1. How many are 8 times 196 ?

EXPLANATION.–For convenience the mub 196

tiplier is written under the multiplicand. Be

ginning at the right each figure of the multi8

plicand is multiplied by the multiplier. 15 6 8

Thus, 8 times 6 units are 48 units. 48 units

are equal to 4 tens and 8 units. The 8 is written in units' place in the product, and the 4 is reserved to add with the tens.

8 times 9 tens are 72 tens, plus the 4 tens reserved, are 76 tens. 76 tens are equal to 7 hundreds and 6 tens. The 6 is written in tens' place in the product, and the 7 is reserved to add with the hundreds.

8 times 1 hundred are 8 hundreds, plus 7 hundreds reserved, are 15 hundreds. 15 hundreds are equal to 1 thousand and 5 hundreds, which are written in hundreds’ and thousands' places in the product.

Hence the product is 1568.
The accuracy of the work may be tested by reviewing it.

[blocks in formation]

10. If a ship sails 368 miles in one week, how many miles will she sail in 7 weeks?

11. There are 5280 feet in a mile. How many feet are there in 9 miles ?

12. What will 6 yoke of cattle cost at 184 dollars a yoke?

13. If 1 horse is valued at 275 dollars, what is the value of 6 such horses?

14. If a ship sails 895 miles in 1 week, how far will she sail in 9 weeks?

15. What is the product of 457 multiplied by 7 ? 16. What is the product of 784 multiplied by 4?

17. If a clerk receives a salary of 972 dollars a year, how much will he receive in 5 years?

18. Since there are 365 days in 1 year, how many days are there in 9 years ?

19. Multiply 3452 by 3. Multiply 1472 by 5. 20. Multiply 6841 by 6. Multiply 5261 by 7. 21. Multiply 7186 by 3. Multiply 9167 by 8. 22. Multiply 2041 by 8. Multiply 9380 by 9.

« AnteriorContinuar »