Imágenes de páginas
PDF
[graphic][ocr errors]

Most WoRsmpFri. Grand Master.

Robert Sterling Teague is a son of tbe late lion. William .Martin Teague, former Mayor of Montgomery, and Eugenia Isabella (Jackson) Teague. He was born January 22, 18(i8, at Greenville, Butler County. Alabama; attended school at the Greenville Collegiate Institute until 1883 when the family moved to Montgomery. He entered the 1'nlversity of Alabama, October, 1884, was graduated June, 1887; has the following degrees from the I'nlversity: A. B. 1887; A. M. Hon.. 1894; LL. B., 1896.

He was married to Miss Sara McGehee Clark on October 17, 1012, and has four children, Robert Sterling Teague, Jr., Peyton (.'lark Teajrue, Eugene Jackson Teague and Dorothy Clark Teague.

Mr. Teague practiced law in Montgomery as a partner of Hon. George Fleming Moore, from 18!)7 to 1901. He Is a member of the firm of tbe Teague Hardware Company, organized In 1892. In 1901 he abandoned the practice of law to take an active part in that business.

Mr. Teague served as Captain of Company I), 2nd Regiment, Alabama National Guard, 1894 to 18JHi; Major and Judge Advocate, First Brigade, Alabama National Guard, 189(5 to 1905; Major and Commissary of Subsistence, First Brigade, Alabama National Guard, 19tt,"i, and was commissioned by President McKinlpy as Captain 5th T'nited States Volunteer Infantry. May 15, 1898. He commanded Company M, and was in Santiago de Cuba from August 13, 1898, to March 26, 1899.

He was initiated November 18, 1890, passed December 23. 1890, and raised January 9. 1891, in Andrew Jackson Ix)dge No. 173, of Montgomery, Alabama, and served that Lodge as Worshipful Master 1905-190ti.

He was exalted in Montgomery Royal Arch Chapter No. 22, on March 25, 1891, and served that Chapter as High Priest 1900-1902.

He was anointed, consecrated and set apart to the Holy Order of High Priesthood on December 1, 1902.

He was received and greeted In Montgomery Council No. 3, Royal and Select Masters in 1892, nud served as Thrice Illustrious Master 19OI-I903.

He was knighted April 16, 1891, in Montgomery Commandery No. 4. Knights Templar, and was Eminent Commander 1901-1902.

He was elected Junior Grand Warden of the Grand Lodge of Alabama December 0, 1911, was successively advanced, and on December 6, 1917, was elected Most Worshipful Grand Master, to which office he was re-elected on December 5, 1918.

He was elected Grand Captain of the Host of the Grand Royal Arch Chapter of Alabama on December 1, 190:', was successively advanced, and on December 4, 1900, was elected Grand High Priest and served one year.

In the Grand Council of Alabama he was elected Grand Master on December 2, 1901, and again on December 1, 1902, serving two years.

In the Grand Commandery of Alabama he was elected Grand Commander on May 11, 190,">, and served one year.

He received the 32nd degree A. A. S. It. S. J. on July 29, 1892, and is a mender of Holbrook Consistory No. 3, of Montgomery, Alabama. He was elected a Knight Commander of the Court of Honor by the Supreme Council A. A. S. It. S. J. on October 21, 1905, and received the 33rd degree on January 21, 1908.

He was Venerable Master of Alabama Lodge of Perfection No. I. ■of Montgomery. Alabama, from 1897 to 1900, and is now the Master of Kadosh, Holbrook Consistory No. 3, Montgomery, Alabama.

He is an esteemed and distinguished citizen, a wise, accomplished and zealous Mason and is known throughout the length and breadth of the State for his activity and interest in civic, patriotic and Masonic affairs.

PROCEEDINGS

OF THE

GRAND LODGE F.\ & A:. M.

OF ALABAMA

AI THE

NINETY-EIGHTH ANNUAL COMMUNICATION

HELD IN

MONTGOMERY, ALABAMA, DECEMBER
4th AND 5th, 1918

THE BROWN PRINTING CO.

MONTGOMERY, ALA.

[ocr errors]
« AnteriorContinuar »