Imágenes de páginas
PDF
EPUB

16. A drover had 6 cows in one field, 8 cows in another, and 12 in another. How many cows had he in the three fields ?

17. If a girl can pick 3 quarts of berries in 1 hour, how many quarts can she pick in 3 hours ?

SLATE EXERCISES
Copy and multiply the following:

6 5 4 3 2 7 3
5 7 9 8 9 4 7

6 9

4
8

3 7

LESSON XXXVIII.

1. In 1 week there are 7 days. How many days are there in 2 weeks ? 2 X 7=?

2. How many rods of ditch were dug, if 7 rods were dug each day for 3 days? 3 X 7=?

3. If there are 7 pickets in 1 gate, how many pickets are there in 4 such gates? 4X7=?

4. How many tomatoes are there, if there are 7 tomatoes on each of 5 plants? 5X7=?

5. If there are 7 flags displayed at each of 6 windows, how many flags are displayed ? 6 X 7=?

6. What will a man receive for setting 7 panes of glass at 7 cents a pane? 7X7= ?

7. If you can make 7 marks in 1 second, how many marks can you make in 8 seconds ? 8 X 7=? 8. If it takes 9 men 7 days to do a piece of work, how long will it take 1 man to do it? 9 X 7=?

9. How much will Henry earn in 10 weeks, if he earns 7 dollars a week ? 10 X 7=?

10. If a woman packs 8 pounds of butter in 1 week, how much will she pack in 2 weeks? 2X8=?

11. What will 3 pounds of raisins cost at 8 cents a pound? 3X8=?

12. How many are 4 times 8? How many are 5 times 8?

13. If a man draws 8 loads of grain in 1 day, how many loads will he draw in 6 days? 6X8=?

14. If there are 8 candles in 1 pound, how many candles are there in 7 pounds ? 7x8=?

15. What will 8 quarts of cherries cost at 8 cents a quart? 8 X 8=?

16. If a cooper sells 8 barrels each day for 9 days, how many barrels will he sell? 9 X 8=?

17. If 8 pupils can sit on 1 seat, how many pupils can sit on 10 such seats ? 10 X 8=?

18. Form the multiplication tables of sevens and eights.

TABLES.

1X7= 7 6X7=42 2X7=14 7x7=49 3X7=21 8X7=56 4X7=28 9X7=63 5X7=35 10X7=70

1x8= 8 6X8=48 2X8=16 7x8=56 3X8=24 8X8=64 4X8=32 9X 8=72 5X8540 10X8=80

LESSON XXXIX.

1. A boy having 24 cents, bought 2 oranges at 6 cents apiete. How many cents had he left? 24 (2 X 6)=?

2. John sold 3 bananas at 8 cents apiece, and 2 cups of peanuts at 5 cents a cup. What did he receive for the whole ?

3. Henry solved 7 examples on Monday, 5 on Tuesday, and 9 on Wednesday. How many examples did he solve in the three days ?

4. If he solved 16 examples the next week, how many examples more did he solve the first week than the second ?

5. Count to 50 by 10's. Count to 30 by 5's.

6. How many are 2 and 4? 2 and 14? 2 and 24? 2 and 34?

7. How many are 4 and 5? 4 and 15? 4 and 25 ? 4 and 35?

8. How many are 5 and 6? 15 and 6? 25 and 6? 35 and 6 ?

9. If a horse eats 3 bushels of oats in one week, how many bushels will he eat in 8 weeks?

10. What is the cost of 7 cakes of soap at 10 cents a cake?

11. A boy worked 7 weeks for 8 dollars a week, and spent 20 dollars for clothes. How much money had he left? (7 X 8)— 20= ?

12. If a wheel has only 7 spokes, how many spokes will 7 such wheels have?

13. A man earns 16 dollars a week, and his son earns 10 dollars. How much do they both earn ?

14. How much more does the father earn than the son ?

15. If a mechanic earns 5 dollars a day for 2 days, and 6 dollars a day for 3 days, how much money will he earn in that time? (2 X 5) + (3 X 6)=?

16. A boy sold 2 chickens for 3 dimes each, and 2 dozens of eggs at 2 dimes a dozen. How many dimes did he receive ?

17. What will be the cost of 2 pairs of pantaloons at 6 dollars a pair, and 3 vests at 3 dollars each ?

18. What will be the cost of 8 ounces of candy at 5 cents an ounce, and 2 packages of envelopes at 15 cents a package ?

19. How many days are there in 7 weeks? How many are 7 times 7?

20. If a family burns 8 tons of coal worth 6 dollars a ton, and 5 cords of wood worth 5 dollars a cord, how much will the fuel cost?

21. If 4 chairs are bought at 5 dollars a piece, and 3 tables at 6 dollars each, how much will they all cost?

22. 4+5+ (3 X 8)=? (2 X 6) +5—3=?

SLATE EXERCISES.

Copy and multiply the following:

8 7 6 9 4 5 7 6 8 5
5 6 8 4 7 6 8 6 3 5

[ocr errors]

8

LESSON XL.

[ocr errors]

1. A man bought 2 loaves of bread at 9 cents a loaf. How much did they cost him? 2 times 9 = ?

2. If there are 9 rose-buds in one bouquet, how many rosebuds are there in 3 such bouquets ?

3. If it require 9 tons of coal to run a train of cars one trip, how many tons will it require to run 4 such trips? How many are 4 X 9?

4. In one square yard there are 9 square feet. How many square feet are there in 5 square yards ?

5. At 9 dollars a barrel, what will 6 barrels of flour cost?

6. In an orchard there are 9 trees in a row, and 7 rows.

How many trees are there in the orchard ? 7. What will 8 pounds of nails cost at 9 cents a pound?

8. When sugar is selling at 9 cents a pound, how much will 9 pounds cost? 9X9=?

9. How many cents must be paid for 10 yards of muslin at 9 cents a yard? 10 X 9=?

10. Mary is 10 years old, and her sister is twice as old. How old is her sister ? 2 X 10=?

11. There are 10 cents in a dime. cents are there in 3 dimes? 3 X 10=?

[graphic]

How many

« AnteriorContinuar »