Imágenes de páginas
PDF
EPUB

REVIEW EXERCISES.

Copy and find the value of the following:

2 X3 X4 7+3 X (6+2) 4+(3 X 9)-5 5 X 2 X 5 4+5 X (9-3) 8+ (7 X 2) -6 3 X 2 X 9 8+6 X(4-2) 7+(6 X 4) + 2 2 X 4 X 7 9+4X (9 — 3) 6+(8 X 3) + 5 4 X 2 X 8 5+5X (8-5) 6-(3 X 2) + 6 3 X3 X 6 4+3X (6+4) 9—(2 X 4)+5 5 X 2 X 7 5+3 X (8+4) 16—(4 X 3)+5 4 X 2 X 5 6+5 X (9+1) 20+ (2 X 6)-8 3 X3 X3 7+4X(8-3) 17—(3 X 3) +6 3 X 3 X 9 4+6 X (7—2) 25- (7 X 3)-4 3 X 2 X 8 9 +4 X (5+2) 40 — (6 X 3)—8 2 X 5 X 9 2+3 X (6-3) 29- (4 X 6)-5 2 X 4 X 8 8 +6X (8-6) 30+ (2 X 3) -- 9 3 X 2 X 6 6+4 X (9—2) 50 — (3 X 8) + 6

Copy and find the value of the following:

6 X 8=40+? 3 X 9=20+? 3 X?=20+1 7 X 5=30+? 5 X 8=33+? 5 X?=30+5 6X4=18+? 7 X 6= 36 +? 7 X?=37+5 9 X3=22+? 5 X 9=40+? 6 X?=29+7 6 X 8=39+? 6 X 6=30+? 4 X?=22 +6 5X7=30+? 7 X 7=50-? 9 X?=59 +4 6 X 6=40-? 8 X4=36-? 3 X?=18+6 7 X 9=70-? 7 x 5=40-? 8 X?=59 +5 8 X 8=60+? 9 X 6=60-? 7x?=41 +8 5 X 9=51-? 7 X3=20+? 6 X?=49+5

LESSON XLIII.

M

How many

1. If Dick had 4 rabbits, how many times could he give away 2 rabbits to his companions ?

2. Richard sold 6 apples, selling 2 at a time. times did he sell 2 apples ?

3. If William had 8 cents, and spent it

2 cents at a time for candy, how many times did he purchase candy ? How many 2's are there in 8?

4. How many times is 2 contained in 8?

5. If you pay 2 cents for a slate-pencil, how many can you buy for 10 cents ?

How many 2's are there in 10?

6. How many times is 2 contained in 10?
7. 10 is how many times 2 ?

Finding how many times one number is contained in another is called Division.

The sign - is used to indicate division. It is read divided by. Thus the expression 8+4=2, is read 8 divided by 4 is equal to 2.

8. Read the following: 6 = 2 = 3; 8 = 2=4; 10 = 2=5; 12 : 3=4.

9. At 2 cents apiece, how many lemons can be bought for 12 cents ? 12 ; 2=?

[graphic]

10. If a boy earns 2 cents an hour, how long will it take him to earn 14 cents ?

11. How many 2’s are there in 16 ? In 18?

12. If I have 20 cents in two-cent pieces, how many pieces have I ?

13. Form the division tables of ones and twos.

TABLES.

1:1=1 6:1= 6 2:1=2 7:1= 7 3:1=3 8:1= 8 4:1=4 9:1= 9 5:1=5 10:1=10

2:2=1 12:2= 6 4:2=2 14:- 2 7 6 : 2=3 16 ; 2= 8 8: 2-4 18:2= 9 10:2=5 20:2=10

LESSON XLIV.

1. If a man walks 3 miles in one hour, in how many hours will he walk 6 miles ? 6:3=?

2. If a boy commits to memory 3 pages of history in one day, in how many days will he commit to memory 9 pages? 9:3=?

3. At 3 cents apiece, how many lemons can be bought for 12 cents ? -3=?

4. A woman exchanged 15 pounds of butter for cloth, giving 3 pounds of butter for a yard of cloth. How many yards did she receive? 15:3=?

12:

How many

5. A woman sells 3 quarts of milk cach day. In how many days will she sell 18 quarts ? 18:3= ?

6. In one yard there are 3 fect. yards are there in 21 feet? 21:3=?

7. At 3 dollars a cord, how many cords of wood can be bought for 24 dollars ? 24-3=?

8. If a boy walks 3 miles in one hour, in how many hours will he walk 27 miles? 27 = 3=?

9. How many times is 3 contained in 30? 10. At 4 dollars a cord, how many cords of wood can be bought for 8 dollars ?

11. A man sold 12 sheep, selling 4 at a time. How many sales of sheep did he make? 12-4=?

12. 16 -4? 20:4=? 24:4=? 28, +4=?

13. In one pint there are 4 gills. How many pints are there in 32 gills ? 32 = 4=?

14. In one bushel there are 4 pecks. How many bushels are there in 36 pecks? 36 : 4=?

15. In how many days will an engineer carn 40 dollars, if he earns 4 dollars a day? 40-4=?

16. Form the division tables of threes and fours.

TABLES.

3:3=1 18:3= 6 6 =3=2 21 : 3 = 7 9:3=3 24:3= 8 12---3=4 27 ;3= 9 15+3=5 30;

+3=10

4=-451 24:-4= 6 8:4=2 28:4= 7 12:4=3 32:4= 8 16:4=4 36 =4= 9 20:45 40-4=10

LESSON XLV.

1. If there are 6 chickens in groups containing 3 each, how many groups of chickens are there?

2. If a man earns 3 dollars a day, in how many days can he earn 12 dollars?

3. How many seats will be required to seat 21 pupils, sitting 3 on a seat? 21 ; 3=?

4. If a traveling agent can earn 4 dollars a day, in how many days can he earn 24 dollars at that rate ?

5. 32 is how many times 4? 32 +4=?
6. 30 is how many times 3 ? 30:3=?

7. A boy sold 5 pencils at 4 cents apiece, and took his pay in apples at 2 cents apiece ? How many apples did he receive? (5 X 4) = 2=?

8. A boy had 25 cents. He bought 2 apples at 5 cents apiece, and 2 oranges at 6 cents apiece. How many cents had he left? (2X5)+(2 X 6)=?

9. How many times 4 is 16? How many are 2 times 18?

10. A man sold 6 barrels of apples at 3 dollars a barrel, and took in exchange some cloth at 2 dollars a yard. How many yards did he receive ?

11. How many times 2 acres are 6 acres ? 12. How many times 4 gills are 40 gills ?

[graphic]
« AnteriorContinuar »