Imágenes de páginas
PDF
EPUB
[blocks in formation]

Division is also expressed by a curved line placed between numbers.

Copy and divide the following: 4)8

3)94)12 3)18

4) 24

2)16

LESSON XLVI.

1. If a boy rides one mile on the cars for 5 cents, how many

miles can he ride for 10 cents ? 10:5=? 2. If a boat sails 5 miles in one hour, in how many hours will it sail 15 miles ? 15 : 5=?

3. At 5 dimes apiece, how many tickets can be bought for 20 dimes? 20:5=?

4. In how many hours will a horse travel 25 miles, if he travels 5 miles an hour? 25 = 5=?

5. 30 = 5= ? 35 = 5=? 40:5=?

6. Fannie attends school 5 days in a week. How many weeks will she attend if she is present 45 days? 7. How many tons of coal at 5 dollars a ton, can be bought for 50 dollars ? 50-5=?

8. A boy sold brackets at 2 dimes apiece, and got 12 dimes. How many did he sell? 122=?

9. When biscuits are 6 cents a pound, how many pounds can be bought for 18 cents ? 18 : 6=?

10. If it requires 6 yards of cloth for one cloak, how many cloaks can be made from 24 yards of cloth ? 24 – 6=?

11. How long will it take a boy to read 30 pages, if he reads 6 pages every day? 30:- 6=?

12. At 6 cents a quart, how many quarts of cherries can be bought for 36 cents ? 36 : 6=?

13. How many fields of 6 acres each can be formed out of 42 acres ? 42: 6=?

14. If there are 6 tea-spoons in one set, how many sets will 48 tea-spoons make ? 48 ; 6 : ?

15. If there are 6 pairs of kid gloves in one package, how many packages are there in 54 pairs? How many packages are there in 60 pairs ?

16. Form the division tables of fives and sixes.

TABLES.

5:5=1 30 : 5 = 6 10:5=2 35 : 5= 7 15:5=3 40 = 5= 8 20:5=4 45:-5= 9 25 : 5=5 50:-5=10

6 : 6=1 36 : 6 = 6 12:6=2 42 : 6 7 18:6=3 48 : 6 = 8 24 ; 6=4 54 : 6 9 30:6=5 60:-6=10

LESSON XLVII.

1. If a man earns 5 dollars in one week, in how many weeks will he earn 50 dollars ? 50 = 5=?

2. How many times can you take 6 cents of a purse that contains 48 cents? 48=6=?

3. How many times 3 apples are 12 apples? 12 +3=?

4. How many calves at 3 dollars each, can be bought for 18 dollars ? For 21 dollars ? For 24 dollars? 18:3=? 21 ; 3=? 24-3=?

5. There are 4 pecks in 1 bushel. How many pecks are there in 7 bushels ? In 4 bushels ?

6. In 32 pecks how many bushels are there?

7. A man gave to each of 4 boys 8 quails. How many quails did he give them? 4 X 8=?

8. A clothier bought 10 coats at 5 dollars apiece, and sold them for 6 dollars apiece. How much did he gain? (10 X 6) -(10 X 5)=? 10 X (6 — 5)=?

9. How many bushels of potatoes at 1 dollar a bushel, must be given for 6 yards of cloth at 2 dollars a yard ?

10. At 5 dollars a barrel, how many barrels of flour can be bought for 30 dollars ? 30 = 5=?

11. How many balls at 6 dimes apiece, can be bought for 54 dimes? For 30 dimes? 54-6=?

12. If a cutler uses 18 blades, putting 3 blades in each knife, how many knives does he make? 13. A carman can draw 4 hogsheads of sugar

at one load. How many loads will 16 hogsheads make?

SLATE EXERCISES.
Copy and multiply the following:

5 6 3 4 8 7 5
5 3 8 7 5 6 4

3 6

2 8

1 9

Copy and divide the following:
6)42 5) 35 3)21 2)18 3)

27 4)36

LESSON XLVIII.

1. In one week there are 7 days. How many weeks are there in 14 days? 14 = 7=?

2. In how many hours can Carrie solve 21 problems, if she can solve 7 per hour? 21 : 7=?

3. Helen sold her doll for 28 cents, and spent the money for drawing-pencils, paying 7 cents for each. How many pencils did she buy? 28 +7=?

4. At 7 dollars a picture, how many pictures can be bought for 35 dollars ? 35= 7=?

5. If a fish weighs 7 pounds, how many such fish will be needed to weigh 42 pounds? 42-7=?

6. If a man earns 7 dollars in one week, in how many weeks will he earn 49 dollars ?

7. If it requires 7 yards of cloth to make one cloak, how many cloaks can be made from 56 yards?

8. If one box holds 7 quarts of nuts, how many boxes are required to hold 63 quarts ? 63: 7=?

9. When flour is 7 dollars a barrel, how many barrels can be bought for 70 dollars? 70-7= ?

10. If a railroad coach has 8 wheels, how many such coaches will have 16

wheels? 16 8=? 11. At 8 cents a yard, how many yards of calico can be bought for 24 cents ? 248=?

12. If a window requires 8 panes of glass, how many windows will 32 panes make? 32 : 8=?

13. If there are 8 trees in a row, how many rows of trees are there in an orchard containing 40 trees? 40 = 8=?

14. How many gallons are there in 48 pints, since there are 8 pints in one gallon? 48:8=? 15. 56 divided by 8 = ?

= ? 64 divided by 8 = ? 16. How many bins will be required to hold 72 bushels, if one bin holds 8 bushels? 72:8=?

17. In one pile of money there are 8 cents. How many such piles are there in 80 cents ? 80 +8=?

18. Form the division tables of sevens and eights.

[graphic]
[merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors]
« AnteriorContinuar »